2017-07-07Wycieczka do Niedzicy

23 maja odbyła się wycieczka klas V i VI Szkoły Podstawowej wraz wychowawcami klas do Niedzicy, miejscowości przyciągającej pięknem zabytków oraz bliskością jezior i gór.

Średniowieczny Zamek w Niedzicy tzw. Zamek Dunajec należy do najcenniejszych w Polsce zabytków architektury obronnej. Dziś doskonale zachowana budowla jest siedzibą Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

W zamkowych komnatach mogliśmy oglądać ekspozycje poświęcone głównie historii zamku, zabytkowe meble, sale tortur, lochy, poznaliśmy również ciekawe legendy związane z tymi miejscami. Na zamku znajdują się również  dwa tarasy widokowe, na które prowadzą drewniane schody. Roztacza się z nich  malownicza panorama okolic, wspaniały widok na zamek Czorsztyn, zaporę, Pieniny, a nawet Tatry.

W bezpośredniej bliskości zamku znajduje się niewielka wozownia. Budynek spełnia rolę muzeum, w którym znajdują się piękne i dobrze zachowane karety należące do właścicieli zamku. Powozy konne zgromadzone w wozowni pochodzą z lat 1900 – 1939.

Jedna z głównych atrakcji na pewno były rejsy statkami - „Białą Damą” i „Harnasiem”,  które wypływają z przystani leżącej koło wzgórza zamkowego w Niedzicy.

Rejsy umożliwiły nam nieco inną formę zwiedzania malowniczych terenów położonych w okolicach zbiornika Czorsztyńskiego. W czasie jego trwania mogliśmy podziwiać nie tylko same góry, które wyglądają naprawdę monumentalnie, ale także ruiny zamku Czorsztyńskiego, skansen na półwyspie Stylchen, zamek Dunajec w Niedzicy, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych atrakcji zarówno architektonicznych jak i przyrodniczych.

Na zakończenie pobytu w Niedzicy, każdy chciał zabrać ze sobą do domu jakąś pamiątkę przypominającą o wycieczce, więc poszliśmy poszukać drobiazgów na stoiskach. Do Niecieczy wróciliśmy około godz. 19.00 - troszkę zmęczeni, ale za to naładowani dobrymi emocjami i wspomnieniami.

Link do galerii.